SOBOTA W MUZEUM

W sobotę 25 marca 2017 roku o godzinie 12.00 dr Leszek Solski, lekarz weterynarii z wrocławskiego ZOO opowie o jego 150-letniej historii.

NIEDZIELA W MUZEUM

W niedzielę 26 marca 2017 roku o godzinie 12.00 zapraszamy na warsztaty "PRZED WIELKANOCĄ" opowiemy   o tradycji i historii kartek świątecznych, własnoręcznie wykonamy wielkanocne pocztówki.

Wstęp wolny!

Zbuduj wspólnie z nami wolontariat w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu !

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ogłasza pierwszy nabór na wolontariuszy.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do współtworzenia wolontariatu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Poszukujemy osób cechujących się otwartością, chęcią do pracy, nie bojących się wyzwań i chcących uczestniczyć aktywnie w życiu i pracy muzeum.

Oferujemy:

* podpisanie porozumienia o współpracy, a po jej zakończeniu – zaświadczenie wraz z         referencjami,
* zapoznanie się ze zbiorami Muzeum
* bezpłatne wejścia do Muzeum na wystawy stałe i czasowe
* bezpłatne uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum
* kontakt z opiekunami zbiorów muzealnych
* możliwość uczestnictwa w pracach w różnych Działach Muzeum i zdobycie doświadczenia w  zawodzie muzealnika.

Kontakt:
Agata Matyschok-Nyckowska
agata.nyckowska@muzeum.wroclaw.pl

GABLOTY

W związku z reorganizacją ekspozycji, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu informuje o możliwości nieodpłatnego przekazania placówkom kulturalnym, edukacyjnym i oświatowym gablot wystawienniczych w ilości 34 szt. Gabloty są oszklone, przeznaczone do ekspozycji pionowej, o wymiarach 96 x 120 cm.
Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie Muzeum pod nr 71 343 67 65.

Dyliżans pocztowy typu Berline mit Coupé na espozycji stałej w Sali dyliżansowej

Zadanie włączenia dyliżansu do ekspozycji stałej współfinansowane było ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

19 listopada do znanego już zwiedzającym XIX – wiecznego dyliżansu pocztowego dołączył drugi pojazd, który po długoletnim wypożyczeniu powrócił do stałej ekspozycji.

Ten mieszczący 9 pasażerów dyliżans jest jednym z 25 pojazdów typu Berline mit Coupé Cesarskiej Poczty Niemieckiej z 1873 r., wykonanych w latach 1938–1939 przez zakład Augusta Nowacka AG w Budziszynie na zlecenie ówczesnego ministra poczty niemieckiej. Miały one służyć do przejażdżek po malowniczych miejscowościach i okolicach, pokazując publiczności, jak kiedyś podróżowano dyliżansami pocztowymi przed pojawieniem się komunikacji kolejowej i samochodowej. Nasz dyliżans należał prawdopodobnie do Dyrekcji Poczty w Breslau, która w dniu 4 VI 1939 r. uruchomiła linię poczty dyliżansowej w Kudowie Zdroju, obsługiwaną przez ten pojazd, zajeżdżający także do Kłodzka.
Od chwili przekazania dyliżansu do Muzeum w latach 50. był on wielokrotnie udostępniany publiczności na wystawach i imprezach plenerowych oraz do filmów (m. in. filmu Jerzego Antczaka Chopin. Pragnienie miłości).
Do najważniejszych wydarzeń z jego udziałem należą obchody: 400-lecia Poczty Polskiej (1958), kiedy pokonał najdłuższą swoją trasę Wrocław–Kraków–Warszawa, 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika (Olsztyn–Kraków 1973). W ostatnim czasie brał udział w imprezach plenerowych takich jak: Podróż dyliżansem Wrocław-Galowice (2011), Pożegnanie lata i Weekend z dawnym rzemiosłem „Ocalić od zapomnienia” (2012), Święto dyliżansu (2013),  Corso wrocławskie na Rynku wrocławskim (2014), czy tegoroczny festiwal Europa na widelcu (2016).