Aktualności

 

NOWA WYSTAWA: "Europa od kuchni"

3 czerwca - 15 września 2016 r.

 

Wystawa „Europa od kuchni”, na której otwarcie zapraszamy już 3 czerwca jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi „Europa na widelcu”, którego motywem przewodnim w 2016 roku są wszystkie smaki regionów, które królują w miastach noszących tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

 

 

 


Na wystawę, będącą propozycją Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu na miesiące letnie, złożą się dwa elementy: prezentacja emisji znaczków pocztowych z serii Europa poświęconych gastronomii oraz fotografie wyłonione w konkursie zatytułowanym „Tropem europejskich smaków”, zorganizowanym przez Muzeum i Biuro Promocji Miasta i Turystyki we Wrocławiu.
Plonem konkursu jest wystawa blisko 40 fotografii związanych tematycznie ze sztuką kulinarną regionów europejskich. Zaprezentowane na niej zostaną prace 14 autorów, ich fotograficzne wspomnienia kulinarnych przeżyć, smaków kuchni krajów europejskich ukazanych w różnorakich kontekstach.


Druga część wystawy to prezentacja specjalnej serii znaczków EUROPA, wydawanych przez europejskie administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop. Od sześćdziesięciu lat serie te łączy wspólny temat przewodni, a od roku 2011 wspólne logo - napis EUROPA. Każdego roku emisje dedykowane są wybranemu tematowi, prezentującemu najważniejsze obszary dziedzictwa kulturowego państw członków Stowarzyszenia. W 2005 roku tematem emisji była “gastronomia”. Zgłoszono 52 projekty od wszystkich 43 operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop. Polskę reprezentuje w tym gronie znaczek autorstwa Magdaleny Błażków i Cezarego Hładki przedstawiający oscypka podhalańskiego.

 

Wernisaż z udziałem pana Roberta Makłowicza odbędzie się  3 czerwca 2016 r. o godzinie 12:00 w salach Muzeum.

 


 

2 czerwca o godzinie 19:00 w ramach Festiwali Literatury dla dzieci w muzeum odbędą się "Czytanki przed zachodem słońca". Książkę pt. "Zagadkowa koperta listonosza Artura" Gérarda Moncomble'a będzie czytać aktorka Ewa Skibińska.


Brak miejsc – lista pękła w szwach!

 

Festiwali Literatury dla dzieci to jedyny w Polsce festiwal literacki dla dzieci, młodzieży i rodziców, który popularyzuje literaturę i czytelnictwo przy użyciu innowacyjnych metod interdycyplinarnych i intermedialnych. Jego ideą jest ożywianie książek w przestrzeni miejskiej, przeobrażanie miasta w bramę do świata wyobraźni.

 

 

 


,,Do 100 – lecia 5 lat”

 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji  we Wrocławiu ma 95 lat. Wystawa Jednego Eksponatu prezentująca „List z Dybowa do Torunia z 6 lutego 1593 r.” - jeden z najstarszych listów pisanych  w języku polskim  - inauguruje „odliczanie” czasu do Obchodów Jubileuszu 100-lecia Muzeum, który przypadnie w 2021 roku. Do  muzealnego  jubileuszu nawiązuje także używany od 1 stycznia 2016 roku w pośrednictwie pocztowym ozdobny stempel z napisem „5 lat do 100”, którym znaczona jest muzealna korespondencja.
W ramach, zaplanowanego  na najbliższe pięć lat, przedsięwzięcia zostaną pokazane eksponaty pochodzące ze wszystkich muzealnych działów, na co dzień przechowywane w muzealnych magazynach, niektóre po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.  Na Wystawach Jednego Eksponatu w samym 2016 roku zobaczymy takie perełki jak: najstarsze projekty polskich znaczków pocztowych  Poczty Miejskiej w Zawierciu  z 1915 r., informator „Buratino”  z XVII w. – jeden z pierwszych przewodników po świecie, pierwszy telefon Aleksandra Grahama Bella,  „Penny Black” – pierwszy znaczek pocztowy na świecie,  pierwszy polski szyld pocztowy z nazwą miejscowości Poczthalteria Słonimska z XVII w.,  „Polska 1” - pierwszy polski znaczek pocztowy oraz pierwsze polskie pieniądze papierowe.
Wystawa Jednego Eksponatu

 


Wystawa Jednego Eksponatu

 „Il Burattino veridico – włoski przewodnik z 1684 r.
dla podróżujących po Europie”
10.05.2016 – 6.06.2016


Il Burattino veridico (Prawdomówny pajacyk) pomyślany jako uniwersalny włoski informator dla podróżujących po wielu krajach Europy. Ten XVII – wieczny przewodnik, wydany w Rzymie w 1684 r. został zaopatrzony w sześciojęzyczny słownik, również polski, wyrazów i zwrotów najczęściej używanych podczas podróży. Zawiera opisy rodzajów i wartości waluty, wysokości taryfy pocztowej oraz cła. Ponadto jest w nim wiele praktycznych porad, dotyczących typowych sytuacji w jakich może znaleźć się podróżny. Kieszonkowy rozmiar książeczki pozwalał podróżującym na zabieranie go ze sobą w daleką drogę, zapewniając jednocześnie swobodny i szybki dostęp do potrzebnych informacji


 

Informujemy, że w Muzeum zakończono prace polegające na wymianie oświetlenia w salach ekspozycyjnych w ramach zadania pn. "Zakup oświetlenia na potrzeby działalności kulturalnej Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu" (Program "Rozwój infrastruktury kultury"). Prace te sfinansowane zostały ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Muzeum Poczty i Telekomunikacji  |  3CUBE 
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.muzeum.wroclaw.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ