17 KONKURS PLASTYCZNY

NA PROJEKT KARTKI POCZTOWEJ O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ I ZIMOWEJ

PT.: "TEN MAGICZNY CZAS..." 

 

 

Szanowni Państwo! Czas na kartki świąteczne!

 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza do wzięcia udziału w 17 KONKURSIE PLASTYCZNYM NA PROJEKT KARTKI POCZTOWEJ O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ I ZIMOWEJ PT.: "TEN MAGICZNY CZAS..."

 

Zachęcamy do udziału w konkursie!

 

OŚWIADCZENIE – RODZICA LUB OPIEKUNA PRAWNEGO AUTORA PROJEKTU

 

 

 

 

 

OŚWIADCZENIE – RODZICA LUB OPIEKUNA PRAWNEGO AUTORA PROJEKTU

 


 

Jak zostać tajnym agentem, czyli warsztaty kryptograficzne

17 listopada 2018 r. godz. 11:00

 

Zapraszamy do zapisów na bezpłatne warsztaty dla dzieci w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

 

Jak zostać tajnym agentem, czyli warsztaty kryptograficzne

Nie chcesz aby ktoś przeczytał Twój pamiętnik? 

Chcesz przesłać info, którego nie przeczyta nikt poza adresatem?

Zaszyfruj ją! 


Będziesz potrzebować jedynie wyciskarki do cytrusów, wałka do ciasta i kilku innych zwykłych przedmiotów dla których znajdziemy niezwykłe zastosowanie.

Podczas najbliższych sobotnich warsztatów rodzinnych zamienimy się w tajnych agentów! 

Zbudujemy maszyny szyfrujące, zrobimy skytale (taka metoda szyfrowania) i niewidzialny atrament, a wszystkiemu towarzyszyć będzie opowieść o pocztowych ciekawostkach. 

 

Wstęp wolny

Zapisy pod numerem telefonu 71 3436765

 

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)

 

 


 

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał

 

"Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość, w dni klęski i chwały,
które nam po przodkach w spuściźnie zostały."

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości 8 listopada o godzinie 12:00 oraz 13:00 zapraszamy na wyjątkowa lekcję historii do 
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu:
Kolaż słowno-taneczny z okazji 11-listopada przygotowany przez Teatr Vena z Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży oraz Zespół Taneczny Integro z Młodzieżowego Domu Kultury Fabryczna.

Przedstawieniu będzie towarzyszyć darmowe oprowadzanie po wystawie czasowej: ,,Legioniści, Pocztowcy i Wodzowie - Bohaterowie Polskiej Niepodległości”.

Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy szkolne. 

Rezerwacja miejsc pod nr telefonu 71 343 67 65 (Sekretariat MPiT).
Grupy do 30 os.

przygotowanie tekstów: Martyna Witowska-Grabosz
przygotowanie taneczne: Karolina Bodziony-Mikłaszewicz
Instytucja współpracująca w ramach wydarzenia: Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)

 


 

„Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie

 – Bohaterowie Polskiej Niepodległości”

czyli Niepodległość zaklęta w znaczkach pocztowych

 

 

 

30 października 2018 roku o godzinie 12:00 w budynku Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu miał miejsce wernisaż nowej wystawy czasowej pt. „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości” przygotowanej z okazji obchodów stulecia Odzyskania Niepodległości oraz ukazującej wkład Legionów, pracowników poczty, telegrafistów i mężów stanu z Józefem Piłsudskim na czele w walkę o wolność.

Wyjątkową atrakcją towarzyszącą otwarciu wystawy czasowej w Muzeum Poczty i Telekomunikacji był spektakl w reżyserii Agaty Skowrońskiej-Kartvelishvili, według scenariusza Błażeja Michalskiego, pt. „Urodziny Marszałka”. Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Przedstawienie to zostało objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wśród jego wykonawców można było zobaczyć aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W ramach wernisażu zaprezentowano również gościnną wystawę „W drodze do niepodległości”, przygotowaną przez spółki Banku Pocztowego S.A. oraz PERN S.A. Instytucje te, działając we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych, podjęły wspólną inicjatywę realizacji projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej”, którego celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na dzisiejszym wernisażu!

Zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją prezentowaną w ramach obchodów stulecia Odzyskania Niepodległości.

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)

 


 

 

RODZINNE WARSZTATY NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 

 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu 27.10.2018 o godzinie 12.00 zaprasza na Rodzinne Warsztaty Niepodległościowe, towarzyszące wystawie czasowej ,,Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości”

 

Podczas zajęć poznamy historię pocztowców walczących o niepodległość, przeczytamy listy legionistów, zaprojektujemy szyld pocztowy z Orłem Białym i trąbką oraz pieczęć polskiego urzędu pocztowego z lat 1918-1920.

 

W części warsztatowej sami zamienimy się w historyków i stworzymy wyjątkowe drzewa genealogiczne naszych rodzin, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą stare zdjęcia.

 

Wstęp wolny
Zapisy pod numerem telefonu 71 3436765

 

 +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, wrocław (gmach poczty głównej, 1 piętro)

 


 

PIERWSZE OPROWADZANIE KURATORSKIE 

W RAMACH WYSTAWY CZASOWEJ

 

 

Szanowni Państwo,

 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu 27.10.2018 r. o godzinie 14.00 zaprasza na pierwsze oprowadzanie kuratorskie w ramach wystawy czasowej „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości”.

 

Oprowadzanie poprowadzi kustosz MPiT Michał Plutarski kurator wystawy.

 

Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie!

 

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)

 


                                             

WYSTAWA CZASOWA

,,LEGIONIŚCI, POCZTOWCY, WODZOWIE

 – BOHATEROWIE NIEPODLEGŁOŚCI”

 

 

Otwarcie wystawy pt. „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości” odbyło się w czwartek 11 października 2018 r. 

 

Celem niniejszej wystawy, oprócz uświetnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest pokazanie wkładu Legionów, pracowników poczty, telegrafistów i mężów stanu z Józefem Piłsudskim na czele w walce o wolność.

 

Z tej okazji podjęto decyzję o zaprezentowaniu szerszej publiczności dawno nieeksponowanego „Zbioru Legionów Polskich” autorstwa uznanego przedwojennego filatelisty, Włodzimierza Polańskiego. W jego skład wchodzą: całostki pocztowe opatrzone stemplami poczty polowej i cenzury legionowej, koperty listów, druki, nalepki oraz znaczki pocztowe o tej tematyce. Charakterystyczne są nalepki „Legionistom Polskim” i „na fundusz Legionów”, mające na celu powiększenie środków finansowych Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Wiadomo, że powyższa kolekcja była wystawiana po raz pierwszy w lutym 1928 r. w Warszawie, tj. w roku dziesięciolecia istnienia II Rzeczypospolitej. Nietrudno więc wyliczyć, że od tego momentu minęło już 90 lat i czas Zwiedzającym przypomnieć o jej istnieniu.

 

Nie lada gratką dla Odwiedzających Muzeum jest także możliwość obejrzenia niezrealizowanych projektów konkursowych na znaczki pocztowe Królestwa Polskiego z 1917 r. (m.in.: prace Edmunda Johna, Lucjana Krongolda, Jana Ogórkiewicza). Interesujące może być również zestawienie zrealizowanych i niezrealizowanych projektów znaczków pocztowych emisji „Pierwsza Sesja Sejmu Ustawodawczego” z 1919 r. autorstwa Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Bartłomiejczyka. Integralną część ekspozycji stanowią również niewyemitowane projekty z Konkursu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na znaczki pocztowe z 1934 r. Został on zorganizowany w celu upamiętnienia wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów do Kielc. W latach dwudziestolecia międzywojennego określany był mianem „Wymarszu ku Wolności”. Konkurs doskonale wpisał się w specyfikę lat 30. XX w., kiedy coraz bardziej widoczny był kult Marszałka Józefa Piłsudskiego, komendanta Legionów, i czynu legionowego z lat 1914-1918.

 

Serdecznie zapraszamy Wszystkich Państwa do obejrzenia wystawy.

 

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)

 

 


 

                     ARCHIWALNE NUMERY "ROCZNIKA MUZEALNEGO"

 

 

  

Szanowni Państwo!

 

W związku ze wznowieniem edycji wydawanego niegdyś przez nasze Muzeum "Rocznika Muzealnego", pragniemy poinformować, że jego archiwalne numery są już dostępne naszych stronach 

 

Zachęcamy do ich lektury!

 

Rocznik Muzealny nr 1 1986 r - cz. 1

Rocznik Muzealny nr 1 1986 r - cz. 2

Rocznik Muzealny nr 1 1986 r - cz. 3

Rocznik Muzealny nr 1 1986 r - cz. 4

Rocznik Muzealny nr 1 1986 r - cz. 5

 

Jednocześnie zapraszamy Państwa do współpracy przy redagowaniu następnego numeru „Rocznika Muzealnego”, w którym chcemy publikować oryginalne i przeglądowe prace z dziedzin związanych z historią poczty, budynków pocztowych, filatelistyki, kart pocztowych, telegrafii, telekomunikacji i muzealnictwa.

Zapraszamy do publikacji swych treści autorów, badaczy, kolekcjonerów oraz pasjonatów zainteresowanych tą tematyką.

 

Propozycje artykułów prosimy kierować do naszego działu redakcyjnego na adres: redakcja@muzeum.wroclaw.pl

 

Dział Redakcji „Rocznika Muzealnego”

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

ul. Z. Krasińskiego 1

50-954 Wrocław

Tel. 71 3469591

e-mail: redakcja@muzeum.wroclaw.pl

 


 

WYNIKI

IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

NA PROJEKT KARTKI POCZTOWEJ

W RAMACH OBCHODÓW

„100 - ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

,,BIAŁO - CZERWONA NIEPODLEGŁA"

 

Szanowni Państwo!

 

Mamy przyjemność przedstawić wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego NA PROJEKT KARTKI POCZTOWEJ W RAMACH OBCHODÓW „100 - ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI ,,BIAŁO - CZERWONA NIEPODLEGŁA" zorganizowanego przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu i objętego patronatem Biura Filatelistyki Poczty Polskiej S.A.

 

Podczas oceny prac brano pod uwagę zgodność z tematem i celami konkursu oraz samodzielną pracę dziecka. Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia: 

 

 

Specjalne wyróżnienie od Muzeum Poczty i Telekomunikacji we  Wrocławiu:

Jan Szczepański, lat 4 - Miejskie Przedszkole nr 3 w Legnicy

 

Mamy zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić uczestników Konkursu wraz z kolegami oraz koleżankami na wystawę pokonkursową oraz przyznanie nagród w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

11 października 2018 roku o godzinie 12.00.

 

📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)

 


 

"ROCZNIK MUZEALNY"

 MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI WE WROCŁAWIU

 

  

 Szanowni Państwo!

 

Mamy przyjemność poinformować, że planujemy wznowienie edycji wydawanego niegdyś przez nasze Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu "Rocznika Muzealnego".

 

W redagowanym przez nas wydawnictwie chcemy publikować oryginalne i przeglądowe prace z dziedzin związanych z historią poczty, budynków pocztowych, filatelistyki, kart pocztowych, telegrafii, telekomunikacji oraz pokrewnych im tematów.

 

Zapraszamy do współpracy i publikacji swych treści autorów, badaczy, kolekcjonerów oraz pasjonatów zainteresowanych tą tematyką.

 

📍Zapraszając Państwa do współpracy, prosimy o nadsyłanie prac, które dotychczas nie były publikowane, zarówno w formie drukowanej jak i elektronicznej.

📍Teksty artykułów prosimy przygotowywać w postaci dokumentu MS Word, o objętości nie większej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu, czcionką Times New Roman o rozmiarze 12 oraz interlinią o szerokości 1,5 w całości wyjustowaną.

📍Materiały ikonograficzne prosimy nadsyłać w osobnych plikach typu JPG (rozdzielczość min. 300 dpi) w liczbie do 10 sztuk. Przesyłane materiały graficzne powinny być ponumerowane oraz opatrzone stosownymi podpisami, zamieszczonymi w oddzielnym pliku programu Word.

 

Propozycje artykułów prosimy kierować do naszego działu redakcyjnego na adres: redakcja@muzeum.wroclaw.pl

 

Zapraszamy!

 

Dział Redakcji „Rocznika Muzealnego”
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu 
ul. Z. Krasińskiego 1 
50-954 Wrocław
Tel. 71 3469591
e-mail: redakcja@muzeum.wroclaw.pl 

 


 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Muzeum Poczty i Telekomunikacji  |  3CUBE 
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.muzeum.wroclaw.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ