Aktualności

 

Wystawa Jednego Eksponatu 

 

„Najstarszy zachowany polski szyld pocztowy z XVIII w.”

 

07.10.2016 – 03.11.2016


 

Na kolejnej Wystawie Jednego Eksponatu z okazji jubileuszu 95-lecia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu  można zobaczyć najstarszy zachowany polski szyld pocztowy. Pierwsze wzmianki o szyldach pocztowych w Polsce pochodzą z drugiej połowy XVII w. Od XVIII w. wszystkie stacje pocztowe były oznaczane specjalnymi tablicami z herbem państwowym i rysunkiem trąbki pocztowej. Miały one wskazywać na publiczny charakter stacji, wzbudzać szacunek do poczty jako instytucji państwowej, a tym samym chronić ją przed zuchwałością rabusiów. Najstarszy znany, zachowany w zbiorach Muzeum, polski szyld pocztowy ze stacji przeprzęgowej w Słonimie pochodzi z czasów panowania ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 


  

Do dnia 31 października 2016 r. zapraszamy na

wyprzedaż wydawnictw muzealnych.

Cena każdego z nich będzie wynosić 2 zł.

Szczegóły w zakładce Sklep/Wydawnictwa


 

NOWA WYSTAWA: "Europa od kuchni"

 

3 czerwca - 15 października 2016 r.

 

Wystawa „Europa od kuchni”, na której otwarcie zapraszamy już 3 czerwca jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi „Europa na widelcu”, którego motywem przewodnim w 2016 roku są wszystkie smaki regionów, które królują w miastach noszących tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

 

 

 


Na wystawę, będącą propozycją Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu na miesiące letnie, złożą się dwa elementy: prezentacja emisji znaczków pocztowych z serii Europa poświęconych gastronomii oraz fotografie wyłonione w konkursie zatytułowanym „Tropem europejskich smaków”, zorganizowanym przez Muzeum i Biuro Promocji Miasta i Turystyki we Wrocławiu.
Plonem konkursu jest wystawa blisko 40 fotografii związanych tematycznie ze sztuką kulinarną regionów europejskich. Zaprezentowane na niej zostaną prace 14 autorów, ich fotograficzne wspomnienia kulinarnych przeżyć, smaków kuchni krajów europejskich ukazanych w różnorakich kontekstach.


Druga część wystawy to prezentacja specjalnej serii znaczków EUROPA, wydawanych przez europejskie administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop. Od sześćdziesięciu lat serie te łączy wspólny temat przewodni, a od roku 2011 wspólne logo - napis EUROPA. Każdego roku emisje dedykowane są wybranemu tematowi, prezentującemu najważniejsze obszary dziedzictwa kulturowego państw członków Stowarzyszenia. W 2005 roku tematem emisji była “gastronomia”. Zgłoszono 52 projekty od wszystkich 43 operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop. Polskę reprezentuje w tym gronie znaczek autorstwa Magdaleny Błażków i Cezarego Hładki przedstawiający oscypka podhalańskiego.

 

 


 

,,Do 100 – lecia 5 lat”

 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji  we Wrocławiu ma 95 lat. Wystawa Jednego Eksponatu prezentująca „List z Dybowa do Torunia z 6 lutego 1593 r.” - jeden z najstarszych listów pisanych  w języku polskim  - inauguruje „odliczanie” czasu do Obchodów Jubileuszu 100-lecia Muzeum, który przypadnie w 2021 roku.

W ramach, zaplanowanego  na najbliższe pięć lat, przedsięwzięcia zostaną pokazane eksponaty pochodzące ze wszystkich muzealnych działów, na co dzień przechowywane w muzealnych magazynach, niektóre po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. 

Na Wystawach Jednego Eksponatu w samym 2016 roku zobaczymy takie perełki jak: najstarsze projekty polskich znaczków pocztowych  Poczty Miejskiej w Zawierciu  z 1915 r., informator „Buratino”  z XVII w. – jeden z pierwszych przewodników po świecie, pierwszy telefon Aleksandra Grahama Bella,  „Penny Black” – pierwszy znaczek pocztowy na świecie,  pierwszy polski szyld pocztowy z nazwą miejscowości Poczthalteria Słonimska z XVII w.,  „Polska 1” - pierwszy polski znaczek pocztowy oraz pierwsze polskie pieniądze papierowe.
Wystawa Jednego Eksponatu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Muzeum Poczty i Telekomunikacji  |  3CUBE 
X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.muzeum.wroclaw.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ