WYSTAWA „ABSURDY PRL-u”

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przygotowuje wystawę pt. ,,Absurdy PRL-u”, której założeniem jest przybliżenie realiów życia w okresie PRL-u w Polsce, a przede wszystkim trudności życia codziennego w jakich społeczeństwo polskie musiało funkcjonować.  Poszukujemy charakterystycznych zdjęć z okresu PRL obrazujących:
wnętrza pustych sklepów mięsnych,
kolejki przed sklepami,
pochody 1-majowe: kolumna defilujących osób, bufety uliczne (np. w furgonach), stragany z żywnością,
osoby w płaszczach ortalionowych.

Jeżeli w Państwa posiadaniu znajdują się w/w zdjęcia i mogą być one wypożyczone na planowaną przez nas wystawę, prosimy o kontakt z Działem Archiwum Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
mail: archiwum@muzeum.wroclaw.pl
tel.: 71 3469591

NOWA WYSTAWA: "Europa od kuchni"

3 czerwca - 15 września 2016 r.

Wystawa „Europa od kuchni”, na której otwarcie zapraszamy już 3 czerwca jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi „Europa na widelcu”, którego motywem przewodnim w 2016 roku są wszystkie smaki regionów, które królują w miastach noszących tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Na wystawę, będącą propozycją Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu na miesiące letnie, złożą się dwa elementy: prezentacja emisji znaczków pocztowych z serii Europa poświęconych gastronomii oraz fotografie wyłonione w konkursie zatytułowanym „Tropem europejskich smaków”, zorganizowanym przez Muzeum i Biuro Promocji Miasta i Turystyki we Wrocławiu.
Plonem konkursu jest wystawa blisko 40 fotografii związanych tematycznie ze sztuką kulinarną regionów europejskich. Zaprezentowane na niej zostaną prace 14 autorów, ich fotograficzne wspomnienia kulinarnych przeżyć, smaków kuchni krajów europejskich ukazanych w różnorakich kontekstach.

Druga część wystawy to prezentacja specjalnej serii znaczków EUROPA, wydawanych przez europejskie administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop. Od sześćdziesięciu lat serie te łączy wspólny temat przewodni, a od roku 2011 wspólne logo - napis EUROPA. Każdego roku emisje dedykowane są wybranemu tematowi, prezentującemu najważniejsze obszary dziedzictwa kulturowego państw członków Stowarzyszenia. W 2005 roku tematem emisji była “gastronomia”. Zgłoszono 52 projekty od wszystkich 43 operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop. Polskę reprezentuje w tym gronie znaczek autorstwa Magdaleny Błażków i Cezarego Hładki przedstawiający oscypka podhalańskiego.

,,Do 100 – lecia 5 lat”

Muzeum Poczty i Telekomunikacji  we Wrocławiu ma 95 lat. Wystawa Jednego Eksponatu prezentująca „List z Dybowa do Torunia z 6 lutego 1593 r.” - jeden z najstarszych listów pisanych  w języku polskim  - inauguruje „odliczanie” czasu do Obchodów Jubileuszu 100-lecia Muzeum, który przypadnie w 2021 roku. Do  muzealnego  jubileuszu nawiązuje także używany od 1 stycznia 2016 roku w pośrednictwie pocztowym ozdobny stempel z napisem „5 lat do 100”, którym znaczona jest muzealna korespondencja.
W ramach, zaplanowanego  na najbliższe pięć lat, przedsięwzięcia zostaną pokazane eksponaty pochodzące ze wszystkich muzealnych działów, na co dzień przechowywane w muzealnych magazynach, niektóre po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.  Na Wystawach Jednego Eksponatu w samym 2016 roku zobaczymy takie perełki jak: najstarsze projekty polskich znaczków pocztowych  Poczty Miejskiej w Zawierciu  z 1915 r., informator „Buratino”  z XVII w. – jeden z pierwszych przewodników po świecie, pierwszy telefon Aleksandra Grahama Bella,  „Penny Black” – pierwszy znaczek pocztowy na świecie,  pierwszy polski szyld pocztowy z nazwą miejscowości Poczthalteria Słonimska z XVII w.,  „Polska 1” - pierwszy polski znaczek pocztowy oraz pierwsze polskie pieniądze papierowe.
Wystawa Jednego Eksponatu

Wystawa Jednego Eksponatu "Pierwszy znaczek pocztowy na świecie"

14.07.2016- 05.09.2016

Na wystawie zostanie pokazany pierwszy znaczek, który w 1840 roku został wprowadzony do obiegu przez pocztę Wielkiej Brytanii i Irlandii tzw. Penny Black (czarna jednopensówka). Wzorem dla pierwszego znaczka został medal z portretem młodej królowej Wiktorii, wybity w 1837 roku. Twórcą medalu był William Wyon.

Informujemy, że w Muzeum zakończono prace polegające na wymianie oświetlenia w salach ekspozycyjnych w ramach zadania pn. "Zakup oświetlenia na potrzeby działalności kulturalnej Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu" (Program "Rozwój infrastruktury kultury"). Prace te sfinansowane zostały ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.