NOWA WYSTAWA: "Europa od kuchni"

3 czerwca - 15 września 2016 r.

Wystawa „Europa od kuchni”, na której otwarcie zapraszamy już 3 czerwca jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi „Europa na widelcu”, którego motywem przewodnim w 2016 roku są wszystkie smaki regionów, które królują w miastach noszących tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Na wystawę, będącą propozycją Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu na miesiące letnie, złożą się dwa elementy: prezentacja emisji znaczków pocztowych z serii Europa poświęconych gastronomii oraz fotografie wyłonione w konkursie zatytułowanym „Tropem europejskich smaków”, zorganizowanym przez Muzeum i Biuro Promocji Miasta i Turystyki we Wrocławiu.
Plonem konkursu jest wystawa blisko 40 fotografii związanych tematycznie ze sztuką kulinarną regionów europejskich. Zaprezentowane na niej zostaną prace 14 autorów, ich fotograficzne wspomnienia kulinarnych przeżyć, smaków kuchni krajów europejskich ukazanych w różnorakich kontekstach.

Druga część wystawy to prezentacja specjalnej serii znaczków EUROPA, wydawanych przez europejskie administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop. Od sześćdziesięciu lat serie te łączy wspólny temat przewodni, a od roku 2011 wspólne logo - napis EUROPA. Każdego roku emisje dedykowane są wybranemu tematowi, prezentującemu najważniejsze obszary dziedzictwa kulturowego państw członków Stowarzyszenia. W 2005 roku tematem emisji była “gastronomia”. Zgłoszono 52 projekty od wszystkich 43 operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop. Polskę reprezentuje w tym gronie znaczek autorstwa Magdaleny Błażków i Cezarego Hładki przedstawiający oscypka podhalańskiego.

Wykład: Miłość ludowa

29 czerwca 2016 (środa), godzina 14:00

W ostatnią środę czerwca pani Marta Derejczyk z Muzeum Etnograficznego opowie o świętach głęboko sięgających w obyczaje słowiańskie, takich jak np. Noc Świętojańska. Dla naszych gości przewidziane będą drobne upominki.

wstęp wolny

serdecznie zapraszamy

,,Do 100 – lecia 5 lat”

Muzeum Poczty i Telekomunikacji  we Wrocławiu ma 95 lat. Wystawa Jednego Eksponatu prezentująca „List z Dybowa do Torunia z 6 lutego 1593 r.” - jeden z najstarszych listów pisanych  w języku polskim  - inauguruje „odliczanie” czasu do Obchodów Jubileuszu 100-lecia Muzeum, który przypadnie w 2021 roku. Do  muzealnego  jubileuszu nawiązuje także używany od 1 stycznia 2016 roku w pośrednictwie pocztowym ozdobny stempel z napisem „5 lat do 100”, którym znaczona jest muzealna korespondencja.
W ramach, zaplanowanego  na najbliższe pięć lat, przedsięwzięcia zostaną pokazane eksponaty pochodzące ze wszystkich muzealnych działów, na co dzień przechowywane w muzealnych magazynach, niektóre po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.  Na Wystawach Jednego Eksponatu w samym 2016 roku zobaczymy takie perełki jak: najstarsze projekty polskich znaczków pocztowych  Poczty Miejskiej w Zawierciu  z 1915 r., informator „Buratino”  z XVII w. – jeden z pierwszych przewodników po świecie, pierwszy telefon Aleksandra Grahama Bella,  „Penny Black” – pierwszy znaczek pocztowy na świecie,  pierwszy polski szyld pocztowy z nazwą miejscowości Poczthalteria Słonimska z XVII w.,  „Polska 1” - pierwszy polski znaczek pocztowy oraz pierwsze polskie pieniądze papierowe.
Wystawa Jednego Eksponatu

Wystawa Jednego Eksponatu "Pierwszy telefon  Aleksandra Grahama Bella"

06.06.2016- 11.07.2016

Na Wystawie Jednego Eksponatu zaprezentujemy historię i działanie pierwszego telefonu wynalezionego i opatentowango przez Aleksandra Grahama Bella w 1876 roku w Stanach Zjednoczonych. Na wystawie - Model laboratoryjny telefonu wykonany w latach 50. XX w.

Informujemy, że w Muzeum zakończono prace polegające na wymianie oświetlenia w salach ekspozycyjnych w ramach zadania pn. "Zakup oświetlenia na potrzeby działalności kulturalnej Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu" (Program "Rozwój infrastruktury kultury"). Prace te sfinansowane zostały ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.