Aktualności

Dyliżans pocztowy typu Berline mit Coupé na espozycji stałej w Sali dyliżansowej

19 listopada do znanego już zwiedzającym XIX – wiecznego dyliżansu pocztowego dołączył drugi pojazd, który po długoletnim wypożyczeniu powrócił do stałej ekspozycji.

Ten mieszczący 9 pasażerów dyliżans jest jednym z 25 pojazdów typu Berline mit Coupé Cesarskiej Poczty Niemieckiej z 1873 r., wykonanych w latach 1938–1939 przez zakład Augusta Nowacka AG w Budziszynie na zlecenie ówczesnego ministra poczty niemieckiej. Miały one służyć do przejażdżek po malowniczych miejscowościach i okolicach, pokazując publiczności, jak kiedyś podróżowano dyliżansami pocztowymi przed pojawieniem się komunikacji kolejowej i samochodowej. Nasz dyliżans należał prawdopodobnie do Dyrekcji Poczty w Breslau, która w dniu 4 VI 1939 r. uruchomiła linię poczty dyliżansowej w Kudowie Zdroju, obsługiwaną przez ten pojazd, zajeżdżający także do Kłodzka.
Od chwili przekazania dyliżansu do Muzeum w latach 50. był on wielokrotnie udostępniany publiczności na wystawach i imprezach plenerowych oraz do filmów (m. in. filmu Jerzego Antczaka Chopin. Pragnienie miłości).
Do najważniejszych wydarzeń z jego udziałem należą obchody: 400-lecia Poczty Polskiej (1958), kiedy pokonał najdłuższą swoją trasę Wrocław–Kraków–Warszawa, 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika (Olsztyn–Kraków 1973). W ostatnim czasie brał udział w imprezach plenerowych takich jak: Podróż dyliżansem Wrocław-Galowice (2011), Pożegnanie lata i Weekend z dawnym rzemiosłem „Ocalić od zapomnienia” (2012), Święto dyliżansu (2013),  Corso wrocławskie na Rynku wrocławskim (2014), czy tegoroczny festiwal Europa na widelcu (2016).

JAK CO ROKU OGŁASZAMY KONKURS PLASTYCZNY ZATYTUŁOWANY:

"MAGICZNY CZAS – PROJEKT KARTKI POCZTOWEJ O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ I ZIMOWEJ"

więcej informacji w zakładce: Oferta edukacyjna/konkursy